U podstaw choroby depresyjnej doszukuje się wielu różnych czynników. Jedna z teorii przypuszcza, że depresja rozwija się wskutek zaburzenia prawidłowego funkcjonowania osi jelitowo-mózgowej. Dlatego też specjaliści często wspominają, że problemy z nastrojem mogą stanowić rezultat dysbiozy jelitowej. Które probiotyki należy stosować u osób z depresją? Czym się kierować podczas ich doboru?
Jelita a stres – na czym polega zależność?
Kondycja mikrobiomu ma niepodważalnie duży wpływ na samopoczucie. Oś mózgowo-jelitowa jest systemem odzwierciedlającym zależność pomiędzy stanem i zawartością mikroflory bakteryjnej jelit a prawidłowością funkcjonowania układu nerwowego. Zaburzenie integralności bariery jelitowej może doprowadzić do wzmożonego odczuwania stresu, wahań nastroju, zaburzeń emocjonalnych, nadmiernego lęku czy długotrwale utrzymującego się stanu zapalnego, który pogłębia stan dysbiozy.
Psychobiotyki – probiotyki dobre na depresję
Najlepszą formą wsparcia mikroflory bakteryjnej jest stosowanie preparatów ze szczepami bakterii probiotycznych. Te o wyjątkowo korzystnym wpływie dla osi jelitowo-mózgowej i wspierające odzyskanie prawidłowej kondycji psychicznej określa się mianem psychobiotyków. Stosowanie probiotyków przyczynia się do złagodzenia występujących zmian zapalnych, co redukuje występujące napięcie i może okazać sie korzystne dla procesów neurotransmisji. Dzięki psychobiotykom istnieje szansa na przywrócenie optymalnej równowagi w zakresie zawartości mikrobiomu, co może pomóc w stabilizacji stanu emocjonalnego. Użycie psychobiotyków oddziałuje m.in. na receptory GABA i nerw błędny. W konsekwencji przyczyniają się do obniżenia podwyższonego stężenia kortyzolu, co niweluje nadmiernie odczuwany stres i zmiany zapalne.
Jakie probiotyki stosować na depresję?
Preparaty z kategorii psychobiotyków przeważnie zawierają kilka różnych szczepów bakterii probiotycznych. Przeważnie są to mikroorganizmy ze szczepów Bifidobacterium, Lactobacillus i Lactococcus – ich dokładna zawartość w preparacie jest w głównej mierze uzależniona od producenta. Komponenty występujące w preparatach probiotycznych to:
- Bifidobacterium bifidum W23,
- Bifidobacterium lactis W52,
- Bifidobacterium longum Rosell-175,
- Lactobacillus acidophilus W37,
- Lactobacillus brevis W63,
- Lactobacillus casei W56,
- Lactobacillus helveticus Rosell-52,
- Lactobacillus plantarum 299v
- Lactobacillus salivarius W24,
- Lactococcus lactis W19,
- Lactococcus lactis W58.
Warto zaznaczyć, że najczęściej rekomendowanymi i najchętniej wykorzystywanymi psychobiotykami są bakterie ze szczepów Bifidobacterium longum Rosell-175 oraz Lactobacillus helveticus Rosell-175, co wynika z faktu, iż uzyskały pozytywne opinie w kontekście niwelowania oznak zaburzeń lękowych i problemów żołądkowo-jelitowych uwarunkowanych przez stres.
Probiotyki na depresję – czym wspomóc ich działanie?
Kondycja mikrobiomu może zostać naruszona przez szereg innych czynników, które mogą mieć istotne znaczenie w procesie rozwoju zaburzeń psychicznych. Dysbioza jelitowa może stanowić rezultat:
- picia alkoholu,
- palenia papierosów,
- problemów ze snem,
- źle skomponowanej diety,
- długotrwałego stosowania niektórych leków.
Pozytywny wpływ na kondycję mikrobioty jelitowej wywierają produkty bogate w błonnik np. inulinę, które odgrywa rolę pożywki dla bakterii probiotycznych i wspiera ich namnażanie. Preparaty zawierające jednocześnie prebiotyki i probiotyki określa się mianem synbiotyków.
Przykładowe preparaty probiotyczne, które można stosować w przypadkach depresji to Activlab Pharma Psychobiotyk i SanProbi Stress.
Bibliografia:
- Stefaniak A., Janion K., Stanuch B. „The role of intestinal microbiota in the pathophysiology of depression.” Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej 2018, 72: 795-805.
- Zhou L., Foster JA. „Psychobiotics and the gut-brain axis: in the pursuit of happiness.” Neuropsychiatric Disease and Treatment 2015, 11: 715.
- Rao AV., et al. „A randomized, double-blind, placebo-controlled pilot study of a probiotic in emotional symptoms of chronic fatigue syndrome.” Gut pathogens 2009, 1(1): 1-6.