Zaburzenia depresyjne dotykają różnych osób – praktycznie każdy może paść ofiarą tej niezwykle podstępnej choroby, która przez wiele tygodni lub miesięcy rozwija się bez wyraźnych objawów. Liczba odnotowywanych przypadków depresji rośnie każdego roku. Ile osób w Polsce cierpi z powodu depresji? W jaki sposób skutecznie zwalczyć występujące objawy i poprawić stan osoby chorej?
Depresja w Polsce – statystyki
Sporządzenie profilu osoby, która może zachorować na zaburzenia depresyjne, jest niezwykle trudne, bo wynika to z dużej zmienności osobniczej. W rozwoju depresji dużą rolę odgrywają losowe zdarzenia, które wskutek ogromnego ładunku emocjonalnego oddziałują na kondycję psychiczną człowieka. Do tego należy dodać m.in. ogólny stan zdrowia, miejsce zamieszkania, dotychczasowe leczenie, dietę czy ogólny poziom aktywności psychofizycznej. Wedle ubiegłorocznych danych depresja dotyka aż 350 milionów ludzi z całego świata. Przypuszcza się, że około 4 milionów, co wynosi ponad 1% pacjentów, pochodzi z Polski. Jak depresja prezentuje się w liczbach?
- Największy odsetek pacjentów dotyczy osób między 35 a 55. rokiem życia.
- Szacuje się, że 2 razy więcej przypadków odnosi się do kobiet niż mężczyzn.
- Wedle statystyk aż 80% wszystkich dokonanych samobójstw i nieudanych prób samobójczych dotyczy mężczyzn.
- Od 7 do 13% kobiet w okresie połogu doznaje problemu poporodowych zaburzeń depresyjnych. Około 9% z nich co najmniej raz doświadczyło występowania myśli samobójczych.
- Na depresję cierpią również dzieci i nastolatkowie – około 1% przedszkolaków powyżej 2 – 3. roku życia, 2% dzieci między 6 a 12. rokiem życia oraz blisko 20% klasyfikowanych jako młodzież. Warto dodać, że od 30-70% dzieci z depresją przejawia objawy zaburzeń lękowych.
- Depresja jest również problemem dotykającym seniorów – blisko 15% wszystkich polskich chorych na zaburzenia depresyjne ma wiek powyżej 65. lat; z tego 25% jest pacjentami ogólnych poradni medycznych, a 30% jest rezydentami domów opieki społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych.
Po czym rozpoznać depresję?
W wielu przypadkach symptomy zaburzeń depresyjnych są bagatelizowane lub utożsamiane z innymi dolegliwościami. Dlatego też diagnozowanie depresji stwarza wiele problemów – niejednokrotnie jest błędnie traktowana jako efekt nadmiernego zmęczenia, niewysypiania się czy kiepskiego samopoczucia. Najczęściej wymieniane oznaki depresji to:
- labilność emocjonalna,
- problemy z koncentracją,
- częste zapominanie, gonitwa myśli,
- trudności z zasypianiem, bezsenność,
- wahania apetytu i wartości masy ciała,
- ciągłe odczuwanie nadmiernego napięcia,
- długotrwale utrzymujący się niepokój i smutek,
- nieustanny brak energii i motywacji do funkcjonowania,
- poczucie bezsensu, przytłoczenia, rozmyślanie o śmierci i samobójstwie.
O depresji mowa, jeżeli co najmniej 5 powyższych symptomów utrzymuje się przez ponad 2 tygodnie.
Psychoterapia i antydepresanty – najlepszy sposób na depresję
Leczenie zaburzeń depresyjnych stanowi połączenie psychoterapii i regularnego stosowania środków farmakologicznych, które wykazują działanie przeciwdepresyjne. Leki są dobierane w zależności od stopnia nasilenia objawów i potrzeb chorego. Antydepresanty oddziałują na kwestie związane z wydzielaniem i uwalnianiem neuroprzekaźników, co umożliwia łagodzenie występujących symptomów i wsparcie w zakresie codziennego funkcjonowania. Psychoterapia pozwala z kolei na zrozumienie odczuwanych emocji, naukę technik radzenia sobie z nimi i ukazania choremu zupełnie innego sposobu postrzegania otaczającego go rzeczywistości.
Bibliografia:
- https://www.gov.pl/web/wsse-krakow/swiatowy-dzien-walki-z-depresja-2021
- https://forumprzeciwdepresji.pl/depresja/o-chorobie/czy-to-juz-depresja
- https://forumprzeciwdepresji.pl/depresja/kazdy-moze-miec-depresje/depresja-u-mezczyzn
- https://forumprzeciwdepresji.pl/depresja/kazdy-moze-miec-depresje/depresja-u-kobiet
- https://forumprzeciwdepresji.pl/depresja/kazdy-moze-miec-depresje/depresja-u-dzieci-i-mlodziezy
- https://forumprzeciwdepresji.pl/depresja/kazdy-moze-miec-depresje/depresja-u-osob-starszych