Testy na depresję

Testy diagnostyczne na depresję

Depresja jest chorobą, która niejednokrotnie rozwija się niewidocznie za kotarą wielu objawów somatycznych. Psychiatrzy i psycholodzy mają trudne zadanie, aby uzyskać od pacjentów informacje lub wskazówki potwierdzające możliwość występowania problemów depresyjnych. W tym celu specjaliści często wykorzystują specjalne testy przesiewowe i skale, które są narzędziami diagnostycznymi do oceny aktualnej kondycji psychicznej chorego.

Jakie są testy na depresje?

 

Kwestionariusze, skale, testy – we wszystkich przypadkach mowa o wywiadzie lekarskim, który został przygotowany w formie ankiety z pytaniami zamkniętymi o jednokrotnym wyborze. Wyniki przeprowadzonych testów mają za zadanie ułatwić specjalistom określenie kondycji psychicznej pacjenta. Dzięki temu lekarze mogą oszacować możliwość występowania zaburzeń depresyjnych, czy po prostu gorszy dzień u chorego. W psychiatrii występuje kilka testów do wykrywania depresji, które można wykorzystać na etapie poznawania pacjenta – niemniej jednak nie należy ich traktować jako ostatecznej diagnozy! Wyniki badań ankietowych zawsze podlegają dalszej konsultacji ze specjalistami.

Skala depresji Becka

Zwana też testem Becka, który został przygotowany przez jednego z pionierów terapii poznawczej Aarona Becka i stanowi jedno z najpopularniejszych narzędzi diagnostycznych w terapii depresji. Kwestionariusz zawiera 21 pytań dotyczących ostatnich 2 tygodni życia pacjenta. Odpowiedzi respondenta są odpowiednio punktowane, a uzyskany wynik zostaje zestawiony ze skalą depresji wedle kryteriów autora testu. Ankieta jest wypełniana samodzielnie przez pacjenta.

Test HDRS

To badanie stworzone przez psychiatrę Maxa Hamiltona w roku 1960. Na przestrzeni kolejnych 20 lat test był ulepszany, aby zagwarantować większą efektywność diagnostyczną. Test HDRS jest często określany mianem skali Hamiltona. W kwestionariuszu znajduje się 17 pozycji odnoszących się do objawów depresji. Skala nie tylko służy do wykrywania choroby, ale i monitorowania postępów leczenia.

Test CES-D

To badanie przesiewowe składające się z 20 pytań umożliwiających postawienie wstępnej diagnozy o występowaniu depresji i stopnia jej nasilenia. Pytania dotyczą głównie odczuć pacjenta w perspektywie ostatniego tygodnia. Odpowiedzi są punktowane w skali od 0 do 3 punktów – przy czym respondent określa częstość utrzymywania się aktualnego stanu i uczuć. Autorem testu CES-D był amerykański psycholog Lenore Radloff, który stworzył ten kwestionariusz w 1997 roku.

Test GDS

Kwestionariusz GDS (Geriatric Depression Scale) to wyjątkowe narzędzie diagnostyczne, gdyż jest przeznaczone do analizy kondycji psychicznej i emocjonalnej osób starszych. Badanie często określa się mianem Testu Yesavage’a od nazwiska twórcy. Ankieta jest rekomendowana głównie dla pacjentów po 65. roku życia. Opracowany w 1982 roku zestaw 15 pytań, które pozwalają odpowiedzieć w prosty sposób (TAK/NIE). Odpowiedzi są punktowane, a wynik pacjenta jest konsultowany z lekarzami.

Test w klasyfikacji DSM-V

To krótki test, bo składa się z zaledwie 9 pytań, które odnoszą się do kondycji emocjonalnej pacjenta w ciągu ostatnich 14 dni. Kwestionariusz bazuje na pytaniach podobnych do Testu Becka, a dotyczą one głównych i pobocznych objawów depresji.

Test PHQ-9

W tym przypadku respondent musi odpowiedzieć na 59 pytań opracowanych przez specjalistów z Columbia University. Kwestionariuszowi przypisuje się wysoki poziom niezawodności, a same pytania są niezwykle szczegółowe.

Test QIDS-SR

Badanie składa się z 16 części, które są punktowane w zależności od wybranej odpowiedzi. Test jest pomysłem Dr A. Johna Rusha, który przygotował go na podstawie IDS – Inventory of Depressive Symptomatology. Kwestionariusz jest oceniany jako wysoce rzetelne narzędzie diagnostyczne.

 

Bibliografia:

  1. Albiński R., Kleszczewska-Albińska A., Bedyńska S. „Geriatryczna Skala Depresji (GDS). Trafność i rzetelność różnych wersji tego narzędzia – przegląd badań.” Psychaitria Polska 2011, 45(4): 555-562.
  2. Weterle K., Sołtysiak J. „Objawy depresji i ich wykrywalność przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej u pacjentów po 65. roku życia.” Nowiny Lekarskie 2006, 75(5): 433-437.
  3. https://psychologiazaburzen.pl/test-online-na-depresje/
  4. https://www.webmd.com/depression/guide/depression-tests