Witamy na forum %s

Forum o lekach, zaburzeniach psychicznych, depresji, myślach samobójczych.

Zaloguj się Zarejestruj się

Mając dziecko po depresji poporodowej?

Infoadmin
Administrator

Mając dziecko po depresji poporodowej?

Nieprzeczytany post autor: Infoadmin » 06 paź 2017, 14:04

Decyzja o urodzeniu dziecka po wcześniejszym doświadczeniu z depresją poporodową lub lękiem może być trudna, tym bardziej gdy towarzyszy nam straszliwy niepokój. Musisz opracować plan działania i strategii radzenia sobie ze sobą i ze swoim stanem.
Warto omówić to razem z partnerem, aby uznać, co działo się w przeszłości, co się nie działało, co należy zrobić inaczej i jak najlepiej postępować z uwzględnieniem obecnych problemów i obszarów wrażliwości. Ten kontakt zwiększy Twoją komunikację i zwiększy poczucie kontroli dla Ciebie.

Znajdź trochę czasu, gdy nie masz rozrywki, poświęć całą uwagę na przeczytanie tego razem i zapoznajcie się z każdym szczegółem. Po narodzinach dziecka zawieracie pakt. "Ja" w tym pakcie odnosi się do jednego z partnerów i będzie użyteczny, niezależnie od tego, kto jest narażony na lęk lub depresje. A więc:

Czytamy to razem, bo potrzebuje twojej pomocy.
Czytamy to razem, bo potrzebuję twojej pomocy.

Możliwe, że po urodzeniu dziecka nie czuję się dobrze. Ponieważ jestem znowu w wrażliwym nastę pstwie depresji, musimy zachować ostrożność w odniesieniu do niektórych z nich, dzię ki czemu od razu zadbamy o to.

Muszę ufać, że będziesz zachowywać się z szacunkiem i szczerze, co widzisz i jakie masz obawy.

Musisz ufać, że jestem dobrym sędzią, jak się czuję.

W przypadku, gdy moje objawy zakłócają moją zdolność do określenia, jak się czuję i co jest dla mnie najlepsze, bardzo ważne jest, abyś prosi o pomoc od naszej rodziny, przyjaciół, mojego lekarza i mojego terapeuty.

Oboje wiemy, że lepiej być zbyt ostrożnym, niż zakładać, że wszystko się poprawi.

Potrzebuję, abyś mi teraz powiedział, że rozumiesz, jak ważne jest to wszystko i że jesteś gotowy do działania . Wiedząc to da mi ogromny komfort.

Są to pytania, które pomogą Ci ustalić, jak się dzieje po urodzeniu dziecka. Mogą one nie dotyczyć wszystkich, ale dadzą nam ogólny zarys, który należy do nas podążać.

Gdy przeanalizujemy każdy punkt razem, zwrócimy uwagę na osoby, które mają szczególne znaczenie dla naszej sytuacji, więc nie przegapimy rzeczy.

Jeśli przeoczono jakiekolwiek uczucie lub doświadczenie, omówimy to i dodajemy do paktu.

Po przyjściu dziecka będę zależało od ciebie, aby przejść przez te przedmioty kilka razy na różnych etapach, ponieważ rzeczy mogą się zmienić.

Oto, czego potrzebuję

Spotykaj się ze mną regularnie, kilka razy dziennie
Zapytaj mnie, jak się czuję i zapytaj, co możesz zrobić, aby pomóc.
Pomóż naszym przyjaciołom i rodzinie pomóc w miarę możliwości w pierwszych tygodniach. Nawet jeśli się oprzeć, proszę nacisnąć, że lepiej dla mnie zaakceptowanie pomocy.
Przypomnij mi, że przeżywałem to wcześniej i wszystko się poprawiło.
Pomóż mi, nawet jeśli nie pytam.
Nalegam, że odpocznę, nawet jeśli nie będę w stanie spać.
Upewnij się, że jem, nawet jeśli nie jestem głodny.
Spędzić tyle czasu na opiekę nad dzieckiem, ile tylko możesz.
Jeśli się trochę martwi, zachęć mnie do skontaktowania się z moim lekarzem i terapeutą. Jeśli protestuję, powiedz mi, że wezwiesz je dla mnie i przyjdź ze mną na spotkanie.
Przypomnij mi, że nawet jeśli wszystko jest w porządku, może być pomocna i uspokajająca, aby umówić się na spotkanie, więc wiemy na pewno.
Chodź ze mną.
Pomóż dziecku w nocy. Jeśli nie jesteś w stanie, upewnij się, że ktoś inny jest tam, aby pomóc, więc nie dostanę snu, co sprawi, że wszystko będzie gorsze.
Zaufaj instynktowi, jeśli się martwisz lub myślisz, że coś trzeba zrobić inaczej.
Mów do mnie. Powiedz mi, co myślisz.
Usiądź ze mną. Trzymaj się blisko, nawet jeśli nie ma nic do powiedzenia.
Pomóż mi uzyskać profesjonalną pomoc.
Pomóż mi odnaleźć radość. Pomóż mi pozostać i docenić małe rzeczy. Pomóż mi odnaleźć motyli, chichoty, przytulenie, słońce, brzuch śmieje się, uśmiecha się.

Oto, czego potrzebuję do powiedzenia

Powiedz mi, że zrobisz wszystko, czego potrzebuję, aby mieć pewność, że czuję się zdrowy.
Powiedz mi, że możesz tolerować moje lęki, moje obawy, moją drażliwość, moją skromność.
Powiedz mi, że masz oko na to, jak się czuję, więc nie wyjdzie z ręki.
Powiedz mi, że mnie kochasz .
Powiedz mi, że jestem dobrą matką (ojcem).
Powiedz mi, że wszystko w porządku, jeśli rzeczy nie są perfekcyjne.
Powiedz mi, że nie zostawisz mnie bez względu na to.

Oto, czego potrzebuję, abyś zapamiętał

Robię co w mojej mocy.
Czasem duże rzeczy, które wydają się przerażające na początku, nie są tak straszne jak subtelne rzeczy. Na przykład, jeśli napad lęku lub przygwożdżę do ciebie, mimo że jest to zdenerwowanie, nie może być tak kłopotliwe, jakbym izolował się w sypialni i cicho wycofał się.
Jeśli nie masz pewności co do tego, jak się czuję lub jak działam, proszę o pomoc i powiedz, że zadzwonisz do mojego lekarza lub terapeuty.
Jeśli stanie się objawem, są szanse, że rzeczy nie poprawią się same.
Nie lekceważ, jak bardzo doceniam fakt, że wiem, że mogę liczyć na ciebie w trudnych chwilach.

Musimy dodać do naszej listy

1.

2.

3.