Czynniki sprzyjające wystąpieniu depresji

Depresja i czynniki jej sprzyjające.

Depresja jest chorobą o wielu twarzach i może być następstwem rozmaitych czynników ryzyka. Co sprzyja występowaniu zmian depresyjnych? Na co zwrócić uwagę, aby profilaktycznie zadbać o własne samopoczucie i ograniczyć szansę zaburzenia nastroju?

Nadmierny stres

Jedną z najczęstszych przyczyn występowania problemów o charakterze depresji jest życie w nieustannej presji. W dobie aktualnych czasów wydaje się to wręcz nieuchronne. Wielozadaniowość w pracy, życie w nieustannym biegu, nieustannie zmieniające się trendy i ogrom informacji docierających z social mediów mogą doprowadzić do solidnego przytłoczenia. Tak duża ilość bodźców okazuje się niemożliwa do udźwignięcia. Zwłaszcza w przypadku osób wyjątkowo wrażliwych i wykazujących wyraźną tendencję do zamartwiania się.

Rada:

Postaraj się zachować odpowiedni balans pomiędzy pracą a odpoczynkiem. Ograniczaj korzystanie z mediów społecznościowych, poświęć odrobinę czasu na zajęcie pozwalające uzyskać nieco wyciszenia np. antystresowe kolorowanki, czytanie książek.

Nieprawidłowe odżywianie

Codzienna dieta może okazać się przyczyną kiepskiego samopoczucia i depresji. Zaburzenia związane z mikroflorą bakteryjną może doprowadzić do zachwiania równowagi w zakresie prawidłowej gospodarki neurotransmiterów. Kiepska kondycja mikrobioty może powodować niedostatek dopaminy, serotoniny i GABA, co powoduje mniej lub bardziej długotrwałe obniżenie nastroju.

Rada:

Odżywiaj się zdrowo i stawiaj na świeże, nieprzetworzone produkty. Przede wszystkim zadbaj o własne jelita – sięgaj po probiotyki (np. kiszonki, fermentowany nabiał) oraz artykuły spożywcze bogate w błonnik. Nie zapominaj o optymalnym nawodnieniu, dostarczaj organizmowi niezbędnych witamin i minerałów, a także zrezygnuj z używek.

Problemy ze snem

Niejednokrotnie podłożem zaburzeń depresyjnych są problemy ze snem. Nic dziwnego – sen to jeden z najlepszych sposobów na pełną i skuteczną regenerację systemu nerwowego. Trudności z zasypianiem, budzenie się w nocy lub długotrwałe przesiadywanie do późnych godzin bardzo szybko odbija się na zdrowiu psychicznym.

Rada:

Postaraj się wyregulować rytm dobowy i unikać zarywania nocek. Ogranicz niebieskie światło (m.in. telewizja, komputer, smartfon) w godzinach wieczornych. Nie przejadaj się na noc oraz unikaj ciężkostrawnych i ostrych potraw. Zadbaj o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu i świeżą pościel – przed snem warto udać się na krótki spacer.

Traumatyczne wydarzenia

Częstą przyczyną depresji są wstrząsające przeżycia, których następstwa mogą ciągnąć się latami. Śmierć bliskiej osoby, bankructwo, utrata pracy lub domu, konieczność zmiany otoczenia, nagła wiadomość o poważnej chorobie – to raptem część wydarzeń, które mogą doprowadzić do załamania nerwowego i depresji. W wielu przypadkach rozpoczyna to szereg trudności z możliwością powrotu do codziennego funkcjonowania.

Rada:

Zawczasu warto skontaktować się z psychoterapeutą i rozpocząć spotkania, aby popracować nad wyrażaniem własnych emocji. Otoczenie zaufanych i wyrozumiałych osób powinno okazać się pomocne w zaakceptowaniu nowej rzeczywistości. Psychoterapia jest długotrwałym procesem i trudnym do oceny pod kątem skuteczności. Każdy człowiek ma inną naturę i predyspozycje do radzenia sobie z tego typu problemami. Jednak we wszystkich przypadkach odpowiednio zaplanowana terapia pomoże zaadaptować się do trudnej sytuacji oraz pozwoli uzyskać odpowiednie narzędzia do pracy nad samym sobą.

 Bibliografia:

  1. Gulas E. et al. „Jak mikrobiologia może wpływać na psychiatrię? Powiązania między florą bakteryjną jelit a zaburzeniami psychicznymi.” Psychiatria Polska 2018 52(6): 1023-1039.
  2. Budziszewska B. „Stres a depresja.” Wszechświat 2016 117(1-3): 5-11.
  3. Michalska-Leśniewicz M., Gruszczyński W. „Czynniki psychologiczne w depresji.” Psychiatria 2010 7(3): 95-103.