Jakie badania laboratoryjne wykonać gdy podejrzewasz depresję?

Badania laboratoryjne w diagnozie depresji.

Problemy z nastrojem, obniżona motywacja, apatia i nieustanne poczucie zmęczenia mogą świadczyć o występowaniu depresji. To jednak nie tylko problem związany z emocjami i psychiką, ale i ciałem. Które badania laboratoryjne są wartościowe, aby wspomóc diagnozowanie zaburzeń depresyjnych?

Badanie tarczycy

Symptomy depresji są niezwykle często związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem gospodarki hormonalnej. Dlatego też warto mieć świadomość, że niewłaściwa praca tarczycy może okazać się przyczyną występowania problemów z samopoczuciem. Choroba Hashimoto ma bardzo często podłoże w nadmiernym stresie. Zaburzenie równowagi hormonów tarczycy może spowodować problemy ze snem, poczucie przygnębienia, trudności ze skupieniem, obniżenie samooceny czy spadek libido – wszystkie wspomniane objawy wielokrotnie pojawiają się w przebiegu choroby depresyjnej. W związku z tym badania laboratoryjne warto rozpocząć od analizy TSH, ft3 i ft4 oraz anty TPO i anty TG. Oprócz tego można dodatkowo wykonać analizę USG, która będzie dodatkowym sposobem na ocenę aktualnej kondycji gruczołu.

Morfologia krwi

Anemia to nie tylko choroba oddziałująca na układ krążenia. Nieleczona niedokrwistość może w dużym stopniu oddziaływać na ogólną kondycję psychofizyczną organizmu, co w przypadku braku odpowiedniego postępowania sprzyja występowaniu zaburzeń nastroju. Badanie morfologii krwi umożliwia dokładną ocenę aktualnego poziomu hemoglobiny i ilości erytrocytów – obniżenie obu tych wskaźników stanowi informację o poziomie zaawansowania anemii. Warto więc zawczasu zareagować i zadbać o codzienną dietę. W tym celu poleca się zwiększyć podaż żelaza, kwasu foliowego oraz witamin B12 i witaminy C.

Próby wątrobowe

Niejednokrotnie depresja idzie w parze z nadużywanie substancji o właściwościach psychoaktywnych. Alkohol, narkotyki oraz wiele leków (zwłaszcza psychotropowych) ma wyjątkowo intensywne oddziaływanie na organizm, co może stanowić dodatkową cegiełkę do występowania problemów z nastrojem. Jednak nie wszyscy chorzy muszą ich nadużywać w momencie choroby – niejednokrotnie nawet okazjonalne picie alkoholu lub nieregularne stosowanie środków farmakologicznych może mieć negatywny wpływ dla kondycji psychofizycznej. Aby uzyskać odpowiedź, czy wspomniane produkty doprowadziły do aktualnego stanu, warto wykonać ocenę funkcji wątroby i przeprowadzić próby wątrobowe. Nieprawidłowa praca tego narządu jest bardzo częstym powodem pojawienia się depresji, gdyż organizm nie jest w stanie metabolizować związków o toksycznych właściwościach.

Analiza próbki kału

Badanie stolca pozwala na ocenę obecności pasożytów przewodu pokarmowego. Ich bytowanie w jelitach lub żołądku jest nierozerwalnie powiązane z niedoborami witamin i minerałów, co prowadzi do osłabienia organizmu i nieprawidłowego funkcjonowania systemu nerwowego. Występowanie tasiemca, glisty ludzkiej, czy owsików często skutkuje problemami ze snem, spadkiem masy ciała oraz apatią. Oprócz tego mogą spowodować zubożenie naturalnej mikroflory bakteryjnej jelit, która odgrywa niezwykle ważną rolę w zakresie produkcji substancji określanych mianem neurotransmiterów. Objawy zakażenia pasożytami są niespecyficzne i często mogą wskazywać na inne choroby – w celu dokładnej diagnozy poleca się wykonać laboratoryjną analizę próbki kału, co może okazać się kluczowe w kontekście walki z występującą depresją.

 Bibliografia:

  1. https://www.nature.com/articles/s41598-020-60562-w
  2. https://www.webmd.com/depression/guide/depression-tests
  3. https://www.verywellmind.com/is-there-a-blood-test-for-depression-1066915