Problemy z samopoczuciem nie zawsze wymaga sięgania po silnie działające leki antydepresyjne. Niejednokrotnie obniżony nastrój może okazać się chwilową niedogodnością – warto więc zacząć od użycia preparatów ziołowych, które wykazują równie dużą skuteczność w przeciwdziałaniu występującym dolegliwościom. Które zioła znajdują zastosowanie w walce z depresją?
Kiedy stosować zioła na depresję?
Preparaty na bazie składników ziołowych są rekomendowane w przypadku niezbyt uciążliwych objawów np. nieregularnych zaburzeń snu, lekkiego przygnębienia czy niewielkich problemów z koncentracją. Zioła nie wykazują silnego i doraźnego działania, dlatego na efekty ich stosowania należy przeważnie poczekać przeważnie kilka tygodni. Zioła na depresję są dostępne zarówno w formie gotowego suszu (np. do przygotowywania naparów), jak i pod postacią herbatek, kapsułek, tabletek, kropli lub nalewek – niejednokrotnie producenci oferują gotowe mieszanki roślinnych komponentów, co ma na celu wielowymiarowe oddziaływanie.
Zioła na depresję – co warto stosować?
W fitoterapii występuje wiele wartościowych roślin i ziół, ale tylko część z nich jest wyjątkowo skuteczna w kontekście zwalczania stresu i przeciwdziałania obniżonemu nastrojowi. Jakie zioła okażą się właściwym wyborem?
Kozłek lekarski
Waleriana to jeden z najpopularniejszych surowców zielarskich, którzy wykorzystuje się w niwelowaniu oznak pogorszonego samopoczucia, nadmiernego rozdrażnienia czy trudności ze snem. Wszystko za sprawą bogatej zawartości szeregu składników aktywnych – wśród nich należy wymienić m.in. walepotriaty (ester kwasu monowalerianowego oraz waltrat i jego pochodne), fenolokwasy, flawonoidy, lignany, olejki lotne czy aminokwasy. Wśród tych ostatnich na szczególną uwagę zasługuje obecność GABA, który jest neurotransmieterem odpowiedzialnym za kwestie związane z wyciszeniem systemu nerwowego. Kozłkowi lekarskiemu przypisuje się działanie sedacyjne, przeciwlękowe i wspierające zasypianie. Bardzo popularną formą waleriany są krople.
Melisa lekarska
Herbaty i napary z liści melisy lekarskiej są od wielu lat rekomendowane dla osób nadmiernie zdenerwowanych i narażonych na długotrwałe oddziaływanie stresu. Olejki eteryczne melisy zawierają wiele wartościowych komponentów (np. geraniol, aldehydy monoterpenowe), które mogą okazać się pomocne w przeciwdziałaniu rozdrażnieniu, bezsenności czy poczuciu nadmiernego przeciążenia systemu nerwowego. Ponadto jej właściwości rozkurczowe wspomogą uporać się z bólami brzucha, które często mogą występować przy dużym zdenerwowaniu i problemach z nastrojem.
Dziurawiec zwyczajny
Ta roślina jest szczególnie rekomendowana dla osób poszukujących ziołowego wsparcia w walce z depresją. Zawarta w niej hyperycyna, która zaliczana jest do grona naftodiantronów, wykazuje podobne właściwości jak leki przeciwdepresyjne – składnik ten działa niczym syntetyczne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i innych neuroprzekaźników, które regulują stan samopoczucia. Duża skuteczność działania dziurawca sprawia, że nie może być stosowany równocześnie z antydepresantami!
Kwiat lawendy
Zaletą lawendy jest olejek eteryczny, który stanowi bogactwo szeregu składników aktywnych (m.in. kamfora, geraniol, borneol, linalol, β-ocymen) wykazujących pozytywny wpływ na funkcjonowanie systemu nerwowego m.in. oddziałując na receptory GABA i tym samym wspierając relaksację ustroju. Ponadto preparaty z lawendą mogą okazać się pomocne w kontekście przeciwdziałania niewielkiemu niepokojowy i łagodnym stanom lękowym.
Bibliografia:
- Dobros N. „Zioła o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym.” Postępy Fitoterapii 2017, 18(3): 215-222.
- Muszyńska B., et al. „Surowce naturalne majace znaczenie w profilaktyce i wspomagające leczenie depresji.” Psychiatria Polska 2015, 49(3): 435-453.